Z Toskánska až do Ríma - Via Francigena

klimatizovaný autobus hotel penzion snidane cyklistika Náročnost 2.5

Pojeďte s námi na jedinečné cykloputování, které v sobě kombinuje poctivé trasy vedoucí kulturní a nádhernou krajinou Toskánska a Lazia s průjezdy vyhlášenými městy a městečky se skvostnou architekturou. Na kolech navštívíme i samotné centrum Říma. Bonusem jsou koupele v přírodních termálech, které potkáme přímo na trase a samozřejmě víno.

Úvod:

Via Francigena je pútnické chodník vedúci cez celú západnú Európu. Rodí sa v anglickom Canterbury a vedie až do slovutného Ríma. My si vyberieme posledný, zrejme najkrajší úsek, ktorý vedie trasou, kadiaľ v dávnej minulosti kráčal svätý Peter a František. Naša trasa povedie vysnívanú talianskou krajinou naprieč Toskánskom a Laziom. Cykloputovania nás prevedie zvlnenou krajinou plnou cyprusových alejí a viníc s osamelými statky a dedinami na vrcholoch kopcov, ktoré sú typické pre túto oblasť. Pre zastávky a odpočiňte navštívime aj miesta zapísané na zozname pamiatok UNESCO a neúrekom známych i neznámych historických miest i dedín, z ktorých väčšina je zovretá v stredovekých hradbách. Niektoré miesta určite prekvapí a očarí aj tých, ktorí si myslia, že Taliansku už poznajú. Po trase nás uvíta aj niekoľko vinárstve, kde môžeme zastaviť na pohárik Chianti Classico, či pre túto oblasť unikátneho bieleho Vernaccia.

Termín zájazduKód termínuPoznámkaZákladná cena
12.05.23 - 22.05.23 23RIC01583 18 990 Kč ON-LINE
20.09.23 - 30.09.23 23RIC01584 18 990 Kč ON-LINE

- program zájazdu

 • 1. den: odjazd z ČR. Nočný prejazd cez Nemecko a Rakúsko do Talianska.
 • 2. den: ranná príjazd k mestečku SAN GIMIGNANO, ktorému sa prezýva stredoveký Manhattan. Vylodíme na kolesá a pokračujeme krajom plný m viníc a alejou. Prejazd hradobnom bránami a starým centrom mestečka COLLE DI VAL dlhších a potom medzi záhradami a kamennými múrikmi vystúpime k dedine Monteriggioni. Táto dedina má iba rozlohu ako futbalové ihrisko, ale Sienští ju v 13. storočí opevnili pásom hradieb s 18 vežami a v tejto kráse sa uchovala dodnes. Deň ukončíme príchodom do "podľa mnohých návštevníkov" najúžasnejšieho stredovekého mesta Evropy- Siena (UNESCO). Mesto po niekoľko storočí súperilo so svojím rivalom Florenciou. Svoj zápas Siena prehrala, ale pre návštevníkov tu zostalo námestia Piazza del Campo- dejisko slávneho dostihu Palio, nedostavaná katedrála Il Duomo a množstvo gotických palácov. Nocľah v blízkosti tohto svetoznámeho mesta (cca 50 km).
 • 3. den: po raňajkách začneme deň príjemným zjazdom do údolia VALL DE L'ORCIA (UNESCO), ktoré sa zaslúžene dostalo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva, lebo Sienští mešťania tu po generácie budovali kultúrnu krajinu plnú opevnených dedín, políčok a viníc. Cez bývalý gotický špitál Cuna prídeme k vinárstvo CAPARZO, kde môžete degustovať veľa ročníkov červených vín. Trasa nás dovedie do mnohým neznámeho krásneho mestečka SAN Quirico d'Orcia, kde nás vo vnútri hradieb privíta príjemná ospalá atmosféra takmer bez turistov (cca 55 km).
 • 4. den: raňajky a potom cyprišové aleje nás dovedú cez miniatúrne "orlie hniezdo" kamennú dedinku Vignoni do kúpeľného mestečka BAGNO Vignon (UNESCO), kde majú unikátnu námestie tvorené bazénom s bublajúce sírnou liečivou vodou. My cyklisti určite oceníme možnosť vykúpať sa zdarma obďaleč v ďalšom liečivom sírnom prameni vo voľnej prírode. po kúre už opustíme Toskánsko a cesta pokračuje cez mestečko Radicofani so zrúcaninou hradu do ACQUAPENDETE. Nocľah v blízkom okolí (cca 45 km).
 • 5. den: raňajky, ranná pohodový zjazd do príjemného letoviska Bolsena nám spríjemní panoramatické výhľady na LAGO DI Bolsena. Toto jazero je so svojimi 114 hektármi je 5. najväčšia v Taliansku a jeho kruhovitý tvar vás uistí o jeho pôvode. Jazero je zaplavenú obrie sopečnou kalderou. Popoludní voľno pri jazere, relaxácie (cca 50 km).
 • 6. den: raňajky, záhradami a lesy, kde je možnosť občerstviť sa z pitných prameňov, nás chodník dovedie do Montefiascone, ďalšieho st rediska na brehu jazera. Odtiaľ je už blízko k ďalšiemu architektonickému skvostu- mestu VITERBO s pápežským palácom a katedrálou San Lorenzo. Popoludní ešte ostane čas na prehliadku tohto mesta, celkovo je totiž etapa dlhá len cca 40 km.
 • 7. den: raňajky, údolím, kde nám budú poskytovať tieň platany, sa dostaneme do centier osídlenia starovekých Etruskov. Prejdeme dedinou Vetralla, kde už miestami v mäkkej sopečnej tufovej hornine uvidíme umelo vytesané jaskyne či sýpky. Prejdeme dve príjemná starobylé mestečká Capranica a Sutra postavená z jemne oranžových kameňov. Za Sutri nás cyklotrasa vedie pozdĺž etruských hrobiek a susedného rímskeho divadla, ktoré sú vytesaná v poddajné sopečnej hornine. Dojazd na ubytovanie do okolia Campagnani DI ROMA (cca 55 km).
 • 8. den: raňajky, cestou medzi zelenými pahorkami okolo renesančného kláštora SANTURIO DELLA MADONA DEL SORBO do prírodného parku Parc o di Veio, kde vás už na predmestí Ríma prekvapí zelený svieži les a konské farmy. Cez mestečko Formello miernym zjazdom údolím potoka až na predmestí Ríma k rieke Tevere (Tiber). Príchod po asfaltovej Tiberské cykloceste až do centra Ríma (UNESCO). Chodník sa line po riečnej náplavce a nerušene nás dovedie k anjelskému hradu u hradieb Vatikánu a potom aj ku Koloseu a ďalším antickým pamiatkam (cca 45 km).
 • 9. den: raňajky, prejazd po cykloceste Rímom osídlenou nížinou do starovekého letného sídla a zároveň prístavu OSTIA ANTICA. Pre tých kto sa nenasýtili rímskymi antickými pamiatkami, možnosť návštevy rozľahlých vykopávok v areáli pri rieke Tiber. Dojazd do LIDO DI OSTIA. Mesto je letoviskom s rozľahlými piesočnými plážami a množstvom reštaurácií. Na jar aj na jeseň sa môžeme kúpať v príjemne teplom mori. Cca 40 km, večer odjazd do ČR.
 • 10. den: cez Rakúsko a Nemecko príchod do ČR v popoludňajších hodinách.
 • 11. den: příjezd do ČR v odpoledních hodinách.
 • Poznámka I: Počet elektrokol na zájezdu je omezen. Elektrokolo musí být zaznamenáno do smlouvy o zájezdu formou příplatkové služby. Při n enahlášení do CK bude jeho přeprava zamítnuta. Nabíjení elektrokol může být hotelem zpoplatněno.
 • Cena zahrnuje: 7x nocľah s raňajkami v hoteloch či penziónoch v 2lôžkových izbách s vlastným sociálnym zariadením, doprava klimatizovaným autobusom s cyklovlekem, vedúceho zájazdu, informačné materiály.
 • Cena nezahrnuje: všetko ostatné, čo nie je uvedené v odstavci "Cena zahŕňa".
 • Příplatky: 1lôžková izba 4 000 Kč poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane storna zájazdu do 30 000 Kč za 350 Kč.
 • Stravování: snídaně.
 • Ubytování: penziony/hotely.
 • Umístění: Itálie - San Giminano, Řím

Príplatky a zľavy


 • 1 lůžkový pokoj -
 • pojištění léčebných výloh vč. storna zájezdu do 35 000 Kč-turista-Evropa -
 • přeprava elektrokola -


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
UbytovanieHotel
Stravasnídaně
DopravaAutokarem
Nástupné miestaHradec Králové, Pardubice, Plzeň, PrahaQrCode image

Podobné zájazdy