Veľká Británia, Škótsko - Na bicykli od juhu k severu Škótska - West Highland Way - chatka

klimatizovaný autobus trajekt - lodní doprava chatka vlastni strava cyklistika TIP CK Poznání Náročnost 2.5

Škótsko na bicykli - Cyklozájezdy - najkrajšími miestami Škótska na bicykli a hlavne naľahko, do chatiek aj pod stan


Úvod:

Čaká vás 400 km dlhá cyklotrasa najkrajšími partiami Škótskej vysočiny. Trasy sú vedené po značených chodníkoch, bývalých železničných tratiach, vojenských cestách aj po nefrekventovaných asfaltových cestičkách. V niektorých častiach našej etapy sa však nevyhneme štátnej ceste. Nezúfajte, čoskoro zistíte, že škótski vodiči sú ďaleko ohľaduplnejšie, čo urobí naše putovanie jednoduchším. Zájazd sa organizuje súbežne s pešou variantom. V prípade zlého počasia, popr. nedostatku síl, môžete koleso vynechať a absolvovať turistickú časť programu. Oba zájazdy sa podstatne odlišujú od iných poznávacích a cyklistických zájazdov tým, že skutočne Škótsko prejdeme a prejdeme voľnou krajinou a dostaneme sa aj do miest, ktoré sa bežne nenavštevujú. Nevynecháme ani to podstatné zo Škótska, napr. Jazero Loch Lomond, výstup na Ben Nevis či návštevu pálenice pravej škótskej whisky. Cyklistické cesty sledujú diaľkovú národnej trasu West Highland Way. Vďaka bicyklu však spoznáme ďaleko väčšia časť Škótska než náš turista. V závere nášho programu navštívime škótsko-anglickej pomedzí, kde budeme môcť obdivovať rímske opevnenie zapísané na zozname UNESCO.

Termín zájazduKód termínuPoznámkaZákladná cena
01.07.23 - 12.07.23 23CYU01811 25 990 Kč ON-LINE

Skotsko na kole - program zájazdu

 • 1. den: popoludní odjazd z ČR, presun do Belgicka.
 • 2. den: príchod do mesta BRUGGY, cyklistická prehliadka mesta, pozdĺž riečnych kanálov malebnou belgickú krajinou do prímorského leto viska pri prírodnej rezervácie HET Zwin blízkosti holandských hraníc, späť k autobusu (50 km), nočným trajektom do Anglicka.
 • 3. den: cesta na sever, z MILNGAVIE na severe Glasgow vyjdeme do krajiny CAMPSIE WELLS. Zastávka s prehliadkou pálenice škótskej whisky GLENGOYNE a odchod na ubytovanie neďaleko GLASGOW, možnosť individuálnej večerné návštevy mesta (2 noci na rovnakom mieste) (20 km).
 • 4. den: cyklistika v NP LOCH LOMOND s výletom k moru. Cez centrum južného lomoz, Balloch, pozdĺž rieky LEVEN do Dumbarton k rovnomenn ému a najstaršiemu písomne osvedčené hradu v Británii, DUMBARTON, s výhľadom na morský záliv Firth of Clyde, autobusom späť do GLASGOW na ubytovanie (55 km).
 • 5. den: trasa pozdĺž západného pobrežia a jedného z najkrajších jazier Škótska LOCH LOMOND, cez malebné obce LUSS a Tarbet s cieľom pri elektrárni (možnosť ukončenia cykloturistiky). Trasu je možné predĺžiť okolo jazera LOCH LONG (15 km) alebo cez mestečko ARROCH a okolo prečerpávacie elektrárne späť k LOCH LOMOND. Ubytovanie na farme (2 noci na rovnakom mieste), bus parkuje cca 300 m od farmy (55 km).
 • 6. den: kráľovská okružná etapa nás zavedie do "srdca Škótska", oblasti BEN Lawers a rozprávkového jazera LOCH TAY. Z rybárskej dedin ky Killini vystúpime do sedla pod vrcholom Ben lawer s úžasným výhľadom na jazero i do údolia GLEN LYON, do ktorého zídeme. Jedinečnú horskou krajinou pod majestátnymi vrcholmi budeme klesať údolím s pasúcimi sa ovečkami a divokými jelene opäť k jazeru LOCH TAY, ktoré obídeme po jeho hornatejší južnej strane (s jedinečnými výhľadmi na jazero a okolitú krajinu) späť do Killini (80 km). Možnosť kratšie varianty - okružná cestou okolo jazera Tay (60 km).
 • 7. den: od kamenného mosta v BRIDGE OF Orche k jazeru Loch Tulla, po starej vojenskej ceste do vresovísk a rašelinísk pustiny RANNOCH MOOR. Za Ba Bridge vystúpime k ruinám Ba Cottage, odkiaľ sa otvárajú prekrásne výhľady na GRAMPIAN MOUNTAINS a GLENCOE HILLS - miesto, ktoré Škótsko robia Škótskom. Zjazd údolím GLEN COE, nad ktorým čnie majestátny Buachaille Etive Mor, mlčanlivý pamětník masakru klanu MacDonald, až k morskému jazeru LOCH LEVEN a ďalej na ubytovanie (2-3 noci na rovnakom mieste) (50 km, možnosťou skrátenia na 30 km).
 • 8. den: po vojenskej ceste výšľap do nádhernej pustej krajiny typické pre Škótsku vysočinu. V závere novými lesnými porastmi (chvíľku potlačíme kola), ktoré nás dovedú na hrebeň nad údolím GLEN NEVIS s výhľadom na horu BEN NEVIS (1 344 m n. M.). Zjazd do údolia a ďalej cez oblastné mesto FORT WILLIAM kopírujúci Kaledónske KANÁL až k Pamätníku Commandos, ticho strážícího vrchol najvyššej hory Škótska, autobusom späť na ubytovanie (50 km). Alternatívne je možné trasu do Fot William absolvovať po ceste pozdĺž jazera LOCH LEVEN a LOCH Linnhe alebo pozdĺž rieky KLACHMISH (50 km).
 • 9. den: odpočinkový deň vo Fort William alebo výstup na najvyššiu horu Veľkej Británie BEN NEVIS (20 km). Pre záujemcov o cyklo možnosť celodennej trasy k jazeru LOCH NESS.
 • 10. den: odchod na juh. Zastávka pri GREENHEAD s prechádzkou pri Hadriánovom VALE - pamiatka z doby, kedy bola Británia obsadená Riman mi. Prejazd cez Anglicku. Večer ubytovanie.
 • 11. - 12. den: ľahká cyklistika v okolí Oxfordu pozdĺž Temže (25 km). Individuálna prehliadka univerzitného mesta. Večer trajektom do Francúzska, prejazd cez Nemecko do ČR.
 • Poznámka I: Při nedostatečné naplněnosti bude mít zájezd společnou dopravu s pěší variantou zájezdu, která je koncipovaná tak, že si obě skupiny nebudou navzájem překážet. SVOZ U CYKLOVARIANTY ZÁJEZDU NENÍ MOŽNÝ.
 • Poznámka II: Jízdní řády trajektů na sezónu 2022 nejsou přesně známy v době uzávěrky katalogu, CK si vyhrazuje právo na drobné úpravy programu z důvodu změny jízdního řádu trajektu.
 • Cena zahrnuje: doprava klimatizovaným autobusom (5 000 km) s cyklovlekem, trajekt do Anglicka a späť, 8x nocľah v jednoduchých chatkách a hosteloch vo viaclôžkových izbách (1lôžková izba nedá), poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane storna zájazdu, vedúceho zájazdu, informačné materiály, chatková variant.
 • Cena nezahrnuje: všetko ostatné, čo nie je uvedené v odseku "Cena zahŕňa".
 • Příplatky: 7x česká polpenzia 2 100 Kč (začína 3. deň večerou a končí 10. deň raňajkami).
 • Stravování: vlastní, možnost dokoupení 7x česká polopenze.
 • Ubytování: 8x nocľah v jednoduchých chatkách a hosteloch vo viaclôžkových izbách (1lôžková izba nedá).

Príplatky a zľavy


 • 7x česká polopenze -
 • pojištění léčebných výloh vč. storna zájezdu do 35 000 Kč-turista-Evropa -

Skotsko na kole
základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
UbytovanieChatka
Stravabez stravy
DopravaAutokarem
Nástupné miestaHradec Králové, Pardubice, Plzeň, Praha, svoz Jablonec nad Nisou, svoz Brno

Mapa zájazdu


QrCode image

Podobné zájazdy