Veľká Británia, Škótsko - Severné ostrovy - to najkrajšie a najzaujímavejšie z Orkneí a Shetland

Náročnosť 2 letecky bus trajekt - lodní doprava hotel polopenze turistika

Severní britské ostrovy, nabídnou čistou přírodu a panoramata připomínající nedalekou Skandinávii. Ostrovy navíc nabízí prehistorické stavební památky a pro severní Británii neodmyslitelné palírny whisky.

Úvod:

Počas jedného zájazdu uvidíme mnohé naj Northern Shetlandoch. Na ostrove Mousa najzachovalejšie Broch v Škótsku (obydlí pevnostného typu z počiatku letopočtu), na ostrove St. Ninian miesto nálezu najkrajšieho shetlandskej pokladu, v prírodnej rezervácii na ostrove Unst uvidíme jednu z najväčších vtáčích kolónií v Británii a pôjdeme k vyhliadke na najsevernejší britskej ostrovy Muckleovho Flugga a Outstack, pohľadnicu odošleme z najsevernejšej pošty v Británii v Baltasound, najdramatickejšie pobrežné scenériu na Shetlandoch zbadáme pri túre na Eshaness. Prejdeme sa medzi najslávnejšími orknejskými prehistorickými monumenty Skara Brae, Ring of Brodgar, Standing Stone of Stenness, ktoré sú zároveň na zozname UNESCO. Na ostrove Rousay pôjdeme prechádzkou Westness Walk, najdôležitejšie "archeologickú míľa" v Škótsku. Navštívime impozantný stredovekú katedrálu St. Magnus a potom pálenicu Highland Park, kde ochutnáme veľmi cenenou jednodruhovou whisky. Prejdeme sa zastávkami cez jedinečné Churchillovho bariery z 2. svetovej vojny, uzatvárajúce zátoku Scapa Flow, hlavnú základňu Royal Navy v oboch vojnách. Prezrieme si najväčšie a hlavné mestá Orkneí - Kirkwall a Shetland - Lerwick a užijeme si ich príjemnej atmosféry. Severné ostrovy naozaj stojí za návštevu.

Termín zájazduKód termínuPoznámkaZákladná cena
<span>25.06.23 - 01.07.23 23OAS01105 Vyprodáno 52 990 Kč ON-LINE
02.07.23 - 08.07.23 23OAS01129 Poslední volné místo na doobsazení pro muže. 55 990 Kč ON-LINE

- program zájazdu

 • 1. den: odlet z Prahy, let na Shetlandy (s prestupom), prejazd do miesta do ubytovanie (3 noci na jednom mieste), posedenie v typickej krčme na ostrovoch, zoznámenie skupiny.
 • 2. den: raňajky, prejazd do prístavu a trajektom na ostrov MOUSE, kde sa nachádza 13 m vysoká Mousa Broch z počiatku letopočtu, ktorá je viditeľná z pevniny, v tejto podobe sa nezachovala nikde inde v Škótsku. Prechádzka po ostrove s vtáčou rezerváciou a zátokou s tulene (4,5 km, po rovine, 3 hod.). Návrat na pevninu, prechádzka minulosťou na JARLSHOFU. Na konci 19. storočia obrovská búrka a morský príboj odkryli fascinujúce osídlenia Jarlshof - obývané nepretržite od neolitických čias pred viac ako 4 000 rokmi až do 17. storočia. Pešo k majáku s pozorovaním vtáčích kolónií na SUMBURGH HEAD. A tiež pešo po nádhernom tombolu - piesočné kose na ostrov ST. NINIAN ISLE až k ruinám kaplnky svätého Ninian, kde bol nájdený poklad 28 strieborných predmetov z 8. storočia sa zdobením reflektujúcimi piktské a anglosaskej vplyvmi (kópie v Shetland museum v Lerwick). Prehliadka hlavného mesta Shetland LERWICKU (8 000 obyvateľov), možnosť pozorovania tulenie kolónie, prehliadka sídlisko Clickimin Broch, tu na malom ostrovčeku na jazere CLICKIMIN osídlenie od doby bronzovej. Návrat do miesta ubytovania, večera. Večerné Lerwick.
 • 3. den: raňajky, prejazd k severu po pevnine a dvoma trajekty na ďalšie ostrovy. Po prvom vylodení naprieč ostrovom YELL, kde je väčšina povrchu pokrytá rašelinou, po prekonaní Bluemull Sound a ďalším vylodenie potom cez ostrov UNST. Pri dedine HAROLDSWICK uvidíme repliku vikingské lode, ktorú tu zanechala skupina škandinávskych dobrodruhov. Odošleme pohľadnice so špeciálnym pečiatkou z najsevernejšej britskej pošty v BALTASOUND. Túra vtáčie rezervácií HERMANESS, ktorá je s viac než 100 tisíc hniezdiacich párov domovom jednej z najväčších vtáčích kolónií v Británii. Pozorovanie tisícov hniezdiacich vtákov na členitom pobreží: belostných terejov, útočných chalúh, rybárov, alkúni a ďalších druhov vrátane čarovných alky (Shetlandský výraz Tammy Norie), ktorí postávajú, batolí sa, preletom okolo hniezd (nor) vyhrabaných vodorovne do trávnatého pobrežia. Výhľad na Muckleovho Flugga s majákom a Outstack, najsevernejší ostrovy Británie. (Dĺžka 5 km, takmer po rovine, 2 hod.). Späť na Mainland. Návrat do miesta ubytovania, večera.
 • 4. den: raňajky, túra jednou z najkrajších shetlandských pobrežných scenérií ESHANESS. Vychádzame od majáka. Uvidíme rozoklané útesy, drsné more, divoký príboj, koberce prímorské kveteny, Broch of Houlland na malom ostrovčeku na jazere bez obvyklého výhľadu na more (dĺžka 6 km, takmer po rovine, 2,5 hod.). Zastávka pri MAVIS GRIND, kde možno cez úzku šiju prehodiť kameňom zo Severného mora do Atlantiku, prehliadka pozostatkov hradu v historickom hlavnom meste SCALLOWAY. Návrat do Lerwick, odchod trajektom z Lerwick zo Shetland. Večera na lodi, príchod do Kirkwall v pred polnocou. Ubytovanie (2 noci na jednom mieste).
 • 5. den: raňajky, prehliadka hlavného mesta KIRKWALL. Návšěva Orkney Museum v Tankerness House s veľmi cennými a rozmanitými zbierkovými predmety z histórie a súčasnosti Orkneí. Prehliadka impozantný katedrály St. Magnus, biskupského a vévodského paláca, prehliadka s ochutnávkou veľmi cenené whisky v HIGHLAND PARK DISTILLERY. Prehliadka hrobky MAESHOWE, podľa mnohých najkrajšieho historického monumentu v Británii. Prechádzka k asi najfotografovanejšiemu prehistorickému monumentu RING OF BRODGAR a od neho míľu na východ ku stojacom kameňom STANDING STONES OF STENNESS. Prehliadka starobylej osady SKARA BRAE ukryté viac ako 4 000 rokov pod naviatym pieskom. Návrat do miesta ubytovania, večera.
 • 6. den: raňajky, prejazd do Tingwallu a krátkym trajektom na ostrov ROUSAY, ktorý je charakterizovaný ako "Egypt severu". Prechádzka po WESNESS WALK, najdôležitejšie archeologické míľu v Škótsku s Brochu, nórskym osídlením, vikingskými a piktskými hroby. MIDHOWE BROCH, najzachovalejšie Broch južne od Shetland s výškou steny 4,3 m (cca 5 km takmer po rovine). Návrat na Mainland. Prehliadka MINE HOWE, mystériá 29 schodov. Prejazd cez ostrovy BURRAY a SOUTH RONALDSAY, ktoré sú dnes prístupné po CHURCHILL BARRIERS. Nariadil je v roku 1940 W. Churchill vybudovať tak, aby bolo zabránené prístupu z východu do zátoky SCAPA FLOW. Zastávka pri ITALIEN CHAPEL na Lamb Holm vybudované talianskymi väzni za 2. svet. vojny. Prechádzka po HOXA HEAD s pobrežnými batériami z 2.svetovej vojny (vzdialenosť 3 km po rovine). Večera na rozlúčku s ostrovmi, pred polnocou odjazd trajektom z Kirkwall z Orkneí. Nocľah v kajutách na trajekte.
 • 7. den: raňajky, ráno príjazd trajektu do Aberdeenu, prejazd na letisko, let do Prahy.
 • Poznámka I: GARANCE MALÉ SKUPINY (MAX. 8 OSOB)
 • Cena zahrnuje: letenka Praha-Shetlandy a Aberdeen-Praha vr. tax a poplatkov cca 14 000 Kč, kompletný doprava prenajatým mikrobusom, kompletný trajektová doprava zo Shetland na Orkneje, z Orkneí do Aberdeenu, spiatočná trajekty na ostrovy Mousa, Yel, Unst, Rousay poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane storna zájazdu, 5x ubytovanie v hoteli v 2lôžkových izbách, 1x nocľah vo 4lôžkové kajute na trajekte z Kirkwall do Aberdeenu, 6x raňajky, 5x večera, vedúceho zájazdu, informačné materiály.
 • Cena nezahrnuje: vstupné a všetko ostatné, čo nie je uvedené v odseku "Cena zahŕňa".
 • Příplatky: zvýšenie poistenie storna do 80 000 Kč za 600 Kč. Jednoposteľová izba nemožno dokúpiť.
 • Stravování: 6x raňajky, 5x večera.
 • Ubytování: 5x ubytovanie v hoteli v 2lôžkových izbách, 1x nocľah vo 4lôžkové kajute na trajekte z Kirkwall do Aberdeenu.

Príplatky a zľavy


 • příplatek za neobsazené lůžko -
 • příplatek za 1 lůžkový pokoj -
 • pojištění léčebných výloh vč. storna zájezdu do 35 000 Kč-turista-Evropa -
 • pojištění léčebných výloh vč. storna zájezdu do 85 000 Kč-turista-Evropa -


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
Typ zájazduPoznávacie zájazdy
UbytovanieHotel
Stravapolopenze
DopravaLetecky
Nástupné miestaPrahaQrCode image

Podobné zájazdy