Poľsko - Poľský národný park Bieszczady

klimatizovaný autobus hotel 3* polopenze turistika

Úvod:

Poľské Bieszczady majú mnoho naj - ide o najjužnejšia časť Poľska, ktorú jej riedke osídlenie radí k miestam s najmenším svetelným znečistením v Európe. Poloniny poľských Bieszczady (UNESCO) sú najzápadnejší z Karpatských Poloniny a ich neveľká výška (najvyššia hora Tarnica meria 1 346 m) im nič neuberá na ich malebnosti a výhľady z nich nám dávajú nahliadnuť až na hrebene bývalej Podkarpatskej Rusi a Slovenska. Kým dnes opustený kraj poskytuje útočisko najväčším dravcom, v nedávnej minulosti bol domovom Rusínov. Národy Lemke a Bojko po sebe zanechali nielen jedinečné drevené kostolíky, ale aj zvyšky opustených dedín a tajomné cintoríny skryté v lesoch. Kraj križuje železnice, ktorú sledoval Švejk cestou na front, i funkčné úzkokoľajka. Zájazd je úplne bez nočných prejazdov! Sprevádza Martin Mitáš.


- program zájazdu

 • 1. den: ranný odchod ČR, prejazd Poľskom, večerné príchod do bieszczady, ubytovanie v centre Bieszczady.
 • 2. den: autobusom sa presunieme do dediny SMEREK, odkiaľ začneme výstup na najzápadnejší z Bieszczadských Poloniny - Poloniny WETLÍNS KOU. Od vrcholu Smerek (1 222 m) si budeme užívať príjemného hrebeňa s báječnými rozhľady. Z Hasiakowi skaly zostúpime okolo turistické útulne Puchatka k autobusu do dediny BEREHY GORNE. Návrat na ubytovanie.
 • 3. den: po nepatrnom priblížení autobusom vyrazíme tentoraz na najvýchodnejšej masív Bieszczady s najvyšším vrcholom celého pohoria TARNICA (1 346 m). V prvej časti vystúpime na Bukowo Berdy a po podkove hôr dôjdeme až na najvyšší štít poľských Bieszczady. Otvorí sa nám výhľad na hrebene hôr, predovšetkým na ukrajinskú stranu ďaleko do územia bývalej Podkarpatskej Rusi. Po chrbte Szeroki Wierch zostúpime až do USTRZYKU GORNYCH.
 • 4. den: odpočinkový deň vyplníme výletom úzkokoľajky do údolia riečky SOLINKA. Ráno sa autobusom presunieme do mestečka CISNA a vláči k nás vyvezie do vnútra Bieszczadských lesov, na samotnú hranicu so Slovenskom. Potom cestičkou prídeme na území predtým obývané Lemke, k drevenému kostolíku z roku 1803 v dedine TURZAŇSK (UNESCO). Vo zvyšku dňa sa vypravíme autobusom do SANOKU, sa známym skanzenom. Po prehliadke skanzenu venovaného ľudovému staviteľstva bójky a Lemke, navštívime aj mesto s hradom v gotickom štýle, posedíme na lavičke pri pamätníku dobrého vojaka Švejka. Potom autobusom späť na ubytovanie.
 • 5. den: celodenná pešia túra k trojmedzia Poľska, Slovenska a Ukrajiny, na vrchol KREMENEC (1 221 m). Zo sedla Przelecz Wiznianski vystúpime na vrchol WIELKA RAWKA (1 302 m) s výhľadmi na bieszczadské poloniny a do Podkarpatskej Rusi na Ukrajine. Pozdĺž poľsko-ukrajinskej hranice dôjdeme k trojmedzia. Cez hrebeň DZIAL zostúpime do WETLINY. Autobusom späť na ubytovanie.
 • 6. den: ďalšie, oddechovější túra je k prameňom rieky SANU. Než nás autobus dovezie na "koniec sveta" a na začiatok túry, pribrzdíte si u Zubří odbory. Spoznáme samotný juhovýchod Poľska, ľudoprázdne kraj, kde nie je problém naraziť na medvedí stopy, kde civilizáciu pripomína len lokálka prechádzajúce po ukrajinskej strane údolia, kde po pôvodných obyvateľoch zostali len cintoríny a základy stavení.
 • 7. den: posledný turistický deň nás čaká malebná Poloniny CARYNSKÁ. Najkratšia z hrebeňových túr si rozhľady a krásou v ničom nezadá so všetkými predchádzajúcimi. Určite nám tento deň vybyde čas pozrieť si aj drevený kostolík sv. Michala Archanjela z 18. storočia vo SMOLNIKU (UNESCO).
 • 8. den: po raňajkách odjazd, prejazd Poľskom, večerné návrat do ČR.
 • Cena zahrnuje: doprava klimatizovaným autobusom, 7x nocľah v *** horskom hoteli s polpenziou, vedúceho zájazdu, informačné materiály.
 • Cena nezahrnuje: všetko ostatné, čo nie je uvedené v odseku "Cena zahŕňa".
 • Příplatky: 1lôžková izba 3 800 Kč, poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane storna zájazdu 280 Kč.
 • Stravování: polpenzia
 • Ubytování: 7x nocľah v *** horskom hoteli


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
UbytovanieHotel 3*
Stravapolopenze
DopravaAutokarem
Nástupné miestaHradec Králové, Olomouc, Pardubice, Praha, svoz Brno, svoz PlzeňQrCode image

Podobné zájazdy