Vaše predchádzajúce voľby
Destinácie: Liparské ostrovyx
Aktivita: Turistikax
Ubytovánie: Vlastný stanx

Liparské ostrovy - Vlastný stan - Turistika 2021 s CK PoznáníFotogaléria destinácie Liparské ostrovyFotogaléria destinácie Liparské ostrovy
Zaujímavé a užitočné informácie o Liparské ostrovy
Zaujímavé miesta z destinácie - Liparské ostrovy


Liparské ostrovy - pozemnský raj v Tyrhénskom mori.
Lipari - Liparské (Aiolské) ostrovy, súbor 17 malých, dohromady len 117 km2 meracích ostrovčekov severne od Sicílie (od r 2000 UNESCO) je vhodným tipom nielen na strávenie pokojnej rodinnej dovolenky, ale aj na prehliadku živé učebnice vulkanológie. Zatiaľ čo hlavný ostrov, Lipari, je už vyhasnutou sopkou, ďalšie dva Vulcano a najmä Stromboli (926 m nm) sú doteraz ešte aktívnymi vulkánmi (Vulcano ale naposled soptilo r 1890; prvý doložená erupcia z r 330 pred nl). Krásne rozhľady sú z najvyššieho vrcholu súostrovia Monte Sant 'Angelo (594 m nm) Na niekoľkých miestach tu vyvierajú i horúce liečivé pramene.
Súostrovie bolo osídlené už od praveku, najstaršie nálezy sa kladú do 4. tisícročia pred n.l. Podľa gréckej mytológie boli sídlom boha vetrov Eola (odtiaľ Eolské ostrovy) a tiež Kyklop. Obyvatelia sa zaoberajú hlavne cestovným ruchom, pestujú sa tu ale aj citrusy a vínna réva a tiež ťaží pemza.

Liparské ostrovy - Vlastný stan - Turistika - dovolenka a zájazdy

Liparské ostrovy - Vlastný stan - Turistika 2021 s CK Poznání
Zájezdy v uplynulých termínech