Gruzínsko - Gruzínska tush s pohodovú turistikou

Náročnosť 1 letecky bus hotel polopenze turistika

Zájezd s příjemnou turistikou - nádherné kouty gruzínského Velkého Kavkazu * Hlavní průchod hradbou hor tzv. "Gruzínská vojenská cesta", která spojuje údolí řek Aragvi a Tegri * Ospalé vesnice v kontrastu s vyhlášeným střediskem Gudauri * Výhledy na horu Kazbek 5 055 m.n.m. * Minerální prameny v údolí Truso

Úvod:

Po preslávené Svanetie sme sa rozhodli pre vás odkryť aj ďalšie nádherné kúty gruzínskeho Veľkého Kaukazu. Hlavným súčasným priechodom hradbou hôr na sever je dnes pre Gruzínsko tzv. "Gruzínska vojenská cesta", ktorá spája cez Krížový priesmyk údolia riek Aragvi a Tegra. Prekvapí vás malebnosť vedľajších údolí a opustenosť ospalých dedín. Zázemím nám bude vyhlásené stredisko Gudauri. V druhej časti výpravy sa presunieme do oblasti Tušetie, ktorá je tak odrezaná od okolitého sveta, že na zimu ju radšej opúšťa aj väčšina miestnych obyvateľov. Avšak aj tu už vzniká zázemie pre turistov, ktoré tu má príjemne ľudský rozmer. Sprevádza M. Mitáš.


- program zájazdu

 • 1. den: odlet z ČR do KUTAISI.
 • 1. - 2.den: odlet z ČR do TBILISI. Přílet do TBILISI, po zastávce v centru hlavního města přesun do střediska GUDAURI (2 000 m).
 • 2. den: prílet do KUTAISI, po zastávke v centre hlavného mesta historické Kolchidy, presun do strediska GUDAURI (2 000 m).
 • 3. den: zídeme do údolia rieky Tegra a zo STEPANCMINDI vystúpime ku kostolíku Sv. Trojice, ktorý je jedným zo symbolov Gruzínska, a p o trávnatých stráňach a zrázoch budeme šplhať aj oveľa vyššie pod dohľadom majestátne hory KAZBEK (5 033 m).
 • 4. den: navštívime údolie trusom. To skrýva nespočetné množstvo minerálnych prameňov, ktoré vytvárajú travertínové náteky a hrádze a ich farebná koryta pretkávajú široké údolia. Jazierko Abano, prebublávača podzemnými plyny, pripomína na sopečnú aktivitu v regióne. Ďalšími cieľmi nášho pohodového dňa môžu byť odľahlý kláštor ABANO, rozpadnuté vodné mlynčeky vo vsi KETRISI, poničený pevnosť ZAKAGORI a pohraničnej posádka dávajúci tušiť blízkosť osetínské hranice.
 • 5. den: presunieme sa z oblasti Kazbek do TUŠETIE. Cestou do vinárskej KACHETIE navštívime pevnosť Ananuri u ŽINVALSKÉ PRIEHRADY. Vym eníme dopravný prostriedok a jednou z najdivokejších ciest sveta sa cez sedlo ABANO (2 926 m) dopravíme do Omal (2 071 m).
 • 6. den: zo sedla nad Omal vyrazíme na túru po hrebeni Pirikita turistickým chodníkom s nádhernými výhľadmi na hraničné hrebene s ľadovcami, s leteckým pohľadom do údolia na dedine Dartlo späť cez najvyššie ležiace gruzínskou osadu BOCHORNA. V prípade menej priaznivého počasia sa dovezieme k dedine DARTLO. Vyšplháme k osade KVAVLO a pred dedinou DANO sa údolím PIRIKITA vrátime späť do DARTLA.
 • 7. den: cez ostro zarezané údolie rieky PIRIKITA dôjdeme ku vsi SHENAKO s kostolom sv. Juraja. Pešo sa pozvoľnú cestou dostaneme až k odľahlej dedine Diklo a k rozpadnuté pevnosti DZVELI Dikļi. Odmenou nám budú pohľady do údolia rieky ANDI Koiš a na hranici s Dagestan.
 • 8. den: návrat do KACHETIE jedinou prístupovou cestou, kláštor Alaverdi a presun na krátky nocľah do TBILISI. Pokiaľ bude cesta cez hory dobre prejazdná, ušetrený čas vyplníme zachádzkou ku skalnému kláštoru DAVID Garedža na azerbajdžanskej hranici.
 • 9. den: odlet z TBILISI a návrat do ČR.
 • Poznámka I: zájazd je možné spojiť so zájazdom Preslávená Svanetie obklopená Kaukazom, ktorý nájdete na str. 68.
 • Cena zahrnuje: letenka Praha-Kutaisi a Tbilisi-Praha vč. let. tax a poplatkov cca 7 500 Kč, všetka doprava prenajatým autokarom a hromadná doprava podľa programu, 8x ubytovanie v hoteli v 2lôžkových izbách so sociálnym zariadením, 7x večera, 7x raňajky, vedúceho zájazdu, informačné materiály.
 • Cena nezahrnuje: všetko ostatné, čo nie je uvedené v odseku "Cena zahŕňa".
 • Příplatky: 1 lôžková izba 2 900 Kč, poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane storna zájazdu 333 Kč.
 • Umístění: Tbilisi a okolí, Gudauri a okolí, Kazbek a okolí, Kachetie a okolí


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
UbytovanieHotel
Stravapolopenze
DopravaLetecky
Nástupné miestaPrahaQrCode image