Arménsko, Gruzínsko - Divokým Kaukazom až ku kolébkám civilizácie

Náročnosť 1 letecky bus hotel polopenze

Pojeďte s námi za poznáním Arménie a Gruzie, dvou zemí, které jsou proslavené díky obrovské koncentraci památek a přírodních skvostů * Země se mohou pochlubit starodávnou kulturou, hudbou, zvyky a tradicemi * Vysokohorské středisko Mestie se svanetskými obrannými věžemi * Terénními auty se vydáme odlehlého městečka Ušguli - nejvýše permanentně osídleného místa * Klášter Geghard s jeskynními chrámy, který je zařazen na seznamu UNESCO


Úvod:

Kaukaz je považovaný nielen za kolísku spracovanie kovov, ale podľa niektorých štúdií je aj miestom, odkiaľ prišli predkovia európskych národov. V súčasnosti je to miesto, kde na malej rozlohe žije obrovská paleta najrôznejších národov, etník a kultúr, ktorých história siaha až k úsvitu dejín. Poďte s nami za poznaním Arménsko a Gruzínsko, dvoch krajín, ktoré je možno vďaka obrovskej koncentrácii architektonických pamiatok a prírodných skvostov považovať za najkúzelnejší miesto na našej planéte. Obe krajiny už v raných dobách prijali kresťanstvo a dodnes sa môžu pochváliť starodávnu kultúrou, hudbou, zvyky a tradíciami, ktoré doposiaľ nezasiahla toľko obávaná globalizácie, as čím vás tiež v plnej miere zoznámi práve toto naše putovanie. Sprevádza K. Hanák.

Termín zájazduKód termínuPoznámkaZákladná cena
30.05.23 - 16.06.23 23GRK01613 58 490 Kč ON-LINE

- program zájazdu

 • 1. den: odlet z Prahy. Prílet do Jerevanu a presun na ubytovanie.
 • 2. den: dopoludnia sa presunieme malebným kaňonom ku kláštoru GEGHARD (UNESCO) s jaskynnými chrámy z doby gruzínskej nadvlády a na pr otiľahlej strane navštívime antický chrám GARNI z 1. storočia nl Potom prejdeme do provincie Ararat ku kláštoru CHOR Virap s väzením Gregorom osvietenci, kde nás čaká úchvatný pohľad na horu Ararat. Popoludní zamierime do malebnej tiesňavy k turistov obľúbenému kláštoru Noravank. V neďalekom aréne, kde bolo v jaskynných v roku 2011 objavené NAJSTARŠIE VINAŘSTVÍ NA SVETE (6100 rokov), navštívime vinárske závody a ochutnáme miestne víno. Dva nocľahy v meste SISIAN.
 • 3. den: po raňajkách navštívime megalitické pole KARAHUNDŽ pripomínajúce vďaka kruhovým útvarom anglickú Stonehenge. Potom budeme pokračovať do HALIDZORU, odkiaľ sa najdlhšou lanovkou na svete (5,7 km) dostaneme ku kláštoru Tatev obkoleseného mohutnými hradbami, po ktorých sa môžeme prejsť. Celé popoludnie zasvätíme výletu k rieke ARAX na hranici s Iránom s mnohými panoramatickými zastávkami. Na nocľah sa neskoro v noci vrátime do mesta SISIAN.
 • 4. den: ráno vyrazíme na sever do Selimova priesmyku (2 410 m) sa zvyšky Selimova KARAVANSERAJE, najlepšie zachované v Arménsku. Z pr iesmyku pokračujeme k Sevanskému jazeru, kde si v lokalite Noratus prezrieme rozsiahle polia CHAČKARŮ. Na brehu sa potom zastavíme pri kláštora Sevanavank s nádhernými výhľadmi na jazero. Popoludní navštívime komplex kláštora HAGHARCIN a kláštor GOŠAVANK, vedľa ktorého budeme spať v hoteli.
 • 5. den: dopoludnia navštívime kláštor MAKARAVANK s prekrásnymi reliéfmi a výhľadom na údolie rieky AGHCEV. Potom prejdeme cez hory pozdĺž gruzínskej hranice ku kláštoru Haghpat (UNESCO) s chrámom svätého Kríža a jedným z najslávnejších chačkarů v Arménsku. V susednom areáli Sanahin (UNESCO) zhliadneme niekoľko mauzóleí, významnou akadémiu a knižnicu. Poslednou zastávkou bude malebná katedrála v ODZUNU s unikátnym pohrebnom pomníkom. Na nocľah sa presunieme tiesňavou rieky DEBED do mesta Vanadzor.
 • 6. den: po zastávke pri pamätníku obetiam zemetrasenia v Spitak zamierime k najvyššej arménskej vrchu Aragac (4 090 m). Vyšplháme sa k JAZERU KARI (3 190 m), kde sa nachádza STANICA VÝSKUMU VESMÍRNY lúčov, a zídeme k pevnosti Amberd. Popoludní navštívime trosky kláštora ZVARNOC (UNESCO) a EČMIADZIN (UNESCO), duchovné centrum Arménska, kde si prezrieme sídlo katholikose, chrámy sv. Ripsimy a sv. Gajan. Nocľah v Jerevane.
 • 7. den: skoro ráno sa v Jerevane vydáme na prehliadku pamätníka A MÚZEÁ genocídy a pozrieme si hlavné pamiatky Jerevan: katedrálu sv. Gregora, Modrú mešitu, chrám sv. Sarkis a Námestie republiky. Popoludní prejdeme do TBILISI, kde budeme nocovať.
 • 8. den: celodenná prehliadka TBILISI. Návštevu mesta začneme na ľavom brehu rieky kúry: katedrálou Sameba (sv. Trojice) a chrámom met och. Potom sa presunieme na pevnosť NARIKALA s panoramatickou vyhliadkou na mesto, prejdeme si hlavné pamiatky STARÉHO MESTA (mešitu, hamam, arménsky kostol sv. Juraja, katedrálu Sioni) a Rustaveliho TRIEDU.
 • 9. den: po raňajkách si prezrieme hlavné pamiatky v meste Mccheta (UNESCO): kostolík Džvari s magickými výhľady na mesto a sútok riek, katedrálu SVETICCHOVELI a chrám Samtavro a v blízkej tiesňave navštívime skalný kláštor zverte-MGHVIME. Potom prejdeme do GORI na prehliadku rodného domčeka diktátora Stalina a pevnosti GORIS-čuchu. Za mestom sa zastavíme pri starovekého jaskynného mesta UPLISCICHE a kláštora Aten Sion. Cestou na nocľah sa ešte pokocháme unikátnym freskovým cyklom v UBISI. Nocľah v Kutaisi.
 • 10. den: dopoludnia sa vydáme údolím rieky INGURI hore do Svaneti (UNESCO) do lona VYSOKÉHO Kaukazu. Po príchode do vysokohorského str ediska Mestia sa prejdeme po meste a navštívime miestne múzeum či niektorú z obranných veží. Ak bude možnosť, vyjdeme lanovkou na panoramatickú vyhliadku nad mestom. Nocovať budeme v centre Mestia.
 • 11. den: v ranných hodinách opustíme Horné Svaneti a vrátime sa späť do oblasti MINGRELIE. Najprv sa zastavíme pri neogotického zámku v meste Zugdidi a potom sa premiestnime do subtropického kraja Guri s rozsiahlymi čajovými plantážami. Popoludní strávime kúpaním v mori v kúpeľnom letovisku UREKI preslávenom liečivým železitým pieskom. Nocľah v Batumi.
 • 12. den: ráno navštívime GONIO s hradbami antického mesta APSAROS s údajným hrobom apoštola máte. Potom si pozrieme najvýznamnejšie pa miatky Batumi, hlavného mesta Adžarsko. Po kúpaní v mori prejdeme do KUTAISI, kde si prezrieme slávnu katedrálu Bagrati (UNESCO) a neďaleké kláštory MOCAMETA a GELATI (UNESCO). Dva nocľahy strávime v Bakuriani.
 • 13. den: ráno si v mestečku BORDŽOMI prezrieme rozsiahly park s fontánami a kúpeľnými domami. V historickom meste Achalciche navštívime malebný hradný komplex, mešitu, synagógu a osmanskej kúpele. Za mestom zhliadneme starobylý kláštor Sapara sa zachovanými byzantskými freskami a presunieme sa do skalného mesta Vardzia na brehu rieky kúry s mnohými jaskyňami prepojenými tunely, schodiskami a galériami.
 • 14. den: prvá časť dňa nás čaká prejazd do oblasti Kazbegi. Cestou sa zastavíme v SAMTAVISI u stredovekého chrámu s prekrásnymi reliéf mi a na hrade v Ananuri. Pokračujeme gruzínske ozbrojené ceste s mnohými panoramatickými zastávkami. Neskôr si vyšliapneme alebo vyjdeme k magickému kostolíku SV. TROJICE. Nocľah v STEPANCMINDĚ.
 • 15. den: v dopoludňajších hodinách prejdeme z Kazbegi do vinorodého kraja KACHETIE. Popoludní uprostred viníc v Alaverdi navštívime katedrálu sv. Juraja. Potom sa presunieme do areálu kráľovskej citadely v Gremi vypínajúci sa mohutne nad krajinu. V správnom meste TELAVI sa prejdeme po starých uličkách, prezrieme si opevnenie a v neďalekom CINANDALI nás v zámočku spisovateľa ČAVČAVADZEHO čakajú ochutnávky gruzínskeho vína. Nocľah v Telavi.
 • 16. den: ráno navštívime romantické mestečko SIGHNAGHI obohnané hradbami a neďaleký pútnické kláštor Bodbe, kde je pochovaná svätá NIN O, patrónka Gruzínska. Neskôr sa vydáme púštnou krajinou na azerbajdžanskú hranici ku kláštorným komplexom DAVID Garedža. Popoludní sa vrátime do Tbilisi na krátky nocľah.
 • 17. den: skoro ráno odlet z Gruzínska a počas dňa prílet do Prahy.
 • 18. den: brzy ráno odlet z Gruzie a během dne přílet do Prahy.
 • Poznámka I: velikost skupiny max 30 osob
 • Cena zahrnuje: letenka Praha-Jerevan a Tbilisi-Praha vr. let. tax a poplatkov cca 7 700 Kč, všetka doprava prenajatým autokarom a hromadná doprava podľa programu, 16x ubytovanie v hoteli v 2lôžkových izbách so sociálnym zariadením, 14x večera, 15x raňajky, vedúceho zájazdu, informačné materiály.
 • Cena nezahrnuje: všetko ostatné, čo nie je uvedené v odseku "Cena zahŕňa".
 • Příplatky: 1lôžková izba 5 200 Kč, poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane storna zájazdu do 30 000 Kč za 629 Kč, do 60 000 Kč za 1 190 Kč, poistenie storna letenky (zdravotné dôvody) 750 Kč.

Príplatky a zľavy


 • pojištění léčebných výloh vč. storna zájezdu do 35 000 Kč-turista-Svět -
 • příplatek za 1 lůžkový pokoj -
 • příplatek za neobsazené lůžko -
 • pojištění léčebných výloh vč. storna zájezdu do 85 000 Kč-turista-Svět -


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
Typ zájazduPoznávacie zájazdy
UbytovanieHotel
Stravapolopenze
DopravaLetecky
Nástupné miestaPraha hl.m.QrCode image

Podobné zájazdy