Vaše predchádzajúce voľby
Destinácie: Alpyx
Aktivita: Cyklistikax

Alpy - Cyklistika 2021 s CK PoznáníFotogaléria destinácie AlpyFotogaléria destinácie Alpy
Zaujímavé a užitočné informácie o Alpy
Zaujímavé miesta z destinácie - Alpy


Alpy - Hoci zaberajú iba dve percentá povrchu Európy, sú najväčším a najmohutnejším horským systémom Európy, v dĺžke 1200 km a šírke 130-260 kilometrov prestupujú siedmimi štátmi od Janovského zálivu v Ligúrskeho mori, kde sa orografické (slovensky by sme povedali horopisné) dotýkajú Apenín až po údolí Dunaja kdesi pri Viedni - ich cesta vedie juhovýchodnej Francúzskom, severným Talianskom, Švajčiarskom, Lichtenštajnskom, juhozápadnom Nemeckom, väčšinou Slovinska a Rakúska. Údaje o ploche kolíšu medzi 180-220 tisíc km2; približne 4 000 km2 plochy Álp je zaľadnené (štyri priemerné slovenské okresy). Rieka Rýn na švajčiarsko-rakúskych (a lichtenštajnských) hraniciach a spojnice Lichtenštajnska s talianskym letoviskom Como rozdeľujú Alpy na dva základné podcelku Západné a Východné Alpy.
Názov pochádza pravdepodobne z keltského výrazu alp - vysoké pohoria, prípadne latinského albus (biely) alebo Altus (vysoký).
Celému kontinentu jasne dominujú svojou výškou - Mont Blanc sa dvíha do výšky 4 810 m, ako dôsledok mohutného alpínskeho vrásnenia. Aj keď sú Alpy jednou z najmladších stavebných jednotiek európskeho povrchu, majú za sebou pomerne dlhý a pestrý geologický vývoj - zjednodušene sa odohral podľa nasledujúceho scenára: väčšiu časť Európy pokrýva plytké teplé more Tethys, na jeho dne sa usadzujú vrstvy mäkkých hornín, od konca druhohôr začína kolízie africkej litosférické dosky s európskou, zrážka vyvolala vyzdvihnutie a následné vyvrásnění týchto mohutných vrstiev morských usadenín (tzv. alpínska orogeneze). A pozor - Alpy nám neustále rastú, namerané hodnoty kolíšu v rozmedzí 1-8 mm za rok. Podľa smeru nasunutie a charakteru hornín dnes delíme pohoria na vlastné Alpy (boli tlačenie na sever a severozápad) a na južnej vápencové Dinarida, kde nasunutie početných ľadovej prebehlo naopak od severu k juhu.
Dnešné tvár Álp je však do značnej strany výsledkom štvrtohorného zaledňování, Alpy niekoľkokrát na dlhší čas úplne zmizli pod mrazivou pokrývkou. Dnes nám z tejto doby zostali nielen ostré skalné hrebene, skalné prahy či visutá údolí, ale aj množstvo krásnych jazier, nemnoho ľadovcov a početné ľadovcové kary.

Alpy - Cyklistika - dovolenka a zájazdy

Alpy - Cyklistika 2021 s CK Poznání
Zájezdy v uplynulých termínech